Wyjątkowe miejsce dla dzieci powstanie w Szczecinie

„Tworzę się” to miejsce gdzie najmłodsi mieszkańcy Szczecina będą mogli rozwijać swoje pasje i kreatywność, uczyć się nowych rzeczy, ale przede wszystkim – świetnie bawić. Nic dziwnego, że ten „raj dla dzieci i młodzieży” zostanie uroczyście otwarty w Dzień Dziecka.

fot. tworzesie.pl stworzesie-fot-tworzesie_pl
31 maja 2014 - 29 czerwca 2014 | Bilety: Wstęp wolny

„Tworzę się” to miejsce gdzie najmłodsi mieszkańcy Szczecina będą mogli rozwijać swoje pasje, uczyć się nowych rzeczy, ale przede wszystkim – świetnie bawić. Nic dziwnego, że ten „raj dla dzieci i młodzieży” zostanie uroczyście otwarty w Dzień Dziecka.

Co prawda uroczyste otwarcie nowego miejsca i wystawy Ekstremalny Plac Zabaw odbędzie się 1 czerwca w samo południe, jednak zajęcia rozpoczną się już dzień wcześniej. Warto zatem zapoznać się z programem.

Sobota 31.05.2014 r.
12.00-13.30 warsztaty z Justyną Koeke w ramach wystawy Pojawiasz się i znikasz.
dzieło sztuki na chwileczkę!/Ekstremalny Plac Zabaw (wiek uczestników 6-8 lat)
14.00-15.30 warsztaty z Justyną Koeke w ramach wystawy Pojawiasz się i znikasz.
dzieło sztuki na chwileczkę!/Ekstremalny Plac Zabaw (wiek uczestników 8-10 lat)

Niedziela 01.06.2014 r.
12.00 uroczyste otwarcie Tworzę się
12.00-17.00 wernisaż wystawy Ekstremalny Plac Zabaw („Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
14.00-17.00 działania na al. Kwiatowej/ Szczecin Art Meeting Point
- „Smaczna Sztuka” Justyna Olszewska
- Paint&Jump Ania Wanatowicz
- happening Justyny Koeke z dziećmi
- Pajęczyna (budowanie instalacji)

Wtorek 03.06.2014 r.
15.30 -17.30 warsztaty i sesja fotograficzna/ Kolektyw Fotograficzny POWIDOK (Daniela Monika Swoboda, Łukasz Haruń, Roman Wnuk)

Piątek-Sobota 27-28.06.2014 r.
11.30-22.00 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
11.30 – 16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)

Niedziela 29.06.2014 r.
11.30-20.00 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
11.30 – 16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)
13.00-15.00 „Zabawki na niecne sprawki” warsztaty /Fundacja Droga Wolna (wiek uczestników 7-12 lat)
18.00 prezentacja pracy powstałej podczas warsztatów „Ekstremalna cisza” prowadzonych przez Michała Bałdygę

Jesteście ciekawi co kryje się pod tytułami zajęć i warsztatów?

Ekstremalny Plac Zabaw prezentowany jest w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme.
To przestrzeń artystyczna przyjmująca formę wystawy, którą przygotuje niepokorna i zaskakująca artystka Justyna Koeke oraz Natalia Szostak laureatka nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2013. to właśnie w tej przestrzeni znajdą swoje miejsce instalacje, happeningi, action painting oraz performance. Jak to na placu zabaw bywa dzieci będą będą mogły również działać i wchodzić w interakcje z instalacjami. Jak podkreślają organizatorzy „Zabawa na placu ekstremalnie wzmacnia samoocenę i maksymalnie pobudza wyobraźnię.”

Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę! – Justyna Koeke
Galeria przemieniona zostanie w garderobę, którą wypełnią skrzynie ze skarbami, przedmiotami codziennego użytku, dziwne ubrania i jego fragmenty. Wszystko, co znajdzie się w garderobie (galerii) dzieci będą mogły założyć na siebie i dowolnie się przeistoczyć: w potwora, rycerza, kupkę gałganów, ruromiotłe, pieknisię-falbanisię, fangandrola, bożotruka itd. Na ścianach galerii umieszczone zostaną lustra. Dzieci przeglądając się w nich, utworzą prywatne, chwilowe obrazy. Kreując obraz staną się jego pierwszym odbiorcą. Obrazy będą się zmieniać w zależności od aktywności dziecka i perspektywy obserwującego. Całość składa się na ożywioną, znajdującą się w ciągłym ruchu, instalację.
To jednak nie wszystko. W ramach tych zajęć odbędą się specjalne warsztaty z Justyną Koeke/ wiek uczestników 6-8 i 8-10 lat. Podczas zajęć powstanie instruktażowe video (video: Patryk Paluszek), będące dokumentacją całego procesu – przebierania, tworzenia kostiumów oraz performatywnego działania przed lustrem. W wyniku działania powstanie odbicie (obraz)-chwilowe dzieło sztuki. Video stanie się integralną częścią wystawy, spełniając rolę tutorialu dla dzieci zwiedzających wystawę.

„Dzikość Serca” – Natalia Szostak
Nasze serca są jak dzikie zwierzęta, które zmuszeni jesteśmy oswajać. Od najmłodszych lat uczymy się jak skutecznie nad nimi panować. Bez względu na wiek i nabyte umiejętności, emocje są wciąż paliwem większości naszych działań. Regulując emocje, regulujemy świat, który nas otacza. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie sprostać najbardziej intensywnym przeżyciom. Ich obezwładniająca siła to źródło ogromnej energii lub przeciwnie – skrajnej niemocy. Pragnąc przyjrzeć się temu, co konkretnie trawi nas od wewnątrz, powstało miejsce, w którym przez trzy miesiące powstawać będzie kolektywna praca artystyczna składająca się z poszczególnych wypowiedzi osób chętnych do udziału. W surowej przestrzeni, za pomocą prostej instrukcji i przy użyciu skromnych materiałów, każdy z nich będzie miał szansę podzielić się tym, co w ich sercu dzikie.

„Smaczna sztuka” – Justyna Olszewska
Miejsce: Meeting Point (al. Kwiatowa)
Justyna Olszewska w swoich działaniach często nawiązuje do Food Artu, przez co obiekty/działania jakie tworzy są efemeryczne. Na warsztatach z dziećmi planuje zrealizować ulotne rzeźby do zjedzenia. Tworzywem artystycznym będzie ciasto. Podczas akcji młodzi uczestnicy będą tworzyć najróżniejsze formy, jakie podpowie im ich wyobraźnia. Pod okiem artystki zapoznają się z ,,nowym” materiałem twórczym, nauczą procesu wyrabiania ciasta oraz jego wypieku. Ostatnim etapem będzie wspólna konsumpcja sztuki.

„Ulotne obrazy” – warsztaty prowadzone przez Kolektyw Fotograficzny POWIDOK: Daniela Monika Swoboda, Łukasz Haruń,Roman Wnuk / wiek uczestników 6-8 i 8-10 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej, zielone tereny obok Teatru Kana
Kolektyw Fotograficzny POWIDOK porwie dzieci na sesję fotograficzną, aby w plenerze, uwiecznić „chwilowe dzieła sztuki’” wymyślone przez najmłodszych w garderobie-galerii przygotowanej dla nich przez Justynę Koeke. Kolektyw zapozna małych uczestników z podstawowymi zasadami obowiązującymi na planie zdjęciowym, udzieli krótkiej lekcji pozowania i upamiętni szalone chwile spędzone przed obiektywem. Dzieci uwielbiają plenery! Zielony teren nieopodal Teatru Kana z pewnością im się spodoba.
„Paint&Jump” – Ania Wanatowicz
Miejsce: Meeting Point (al. Kwiatowa)
W działaniu Ani Wanatowicz użyta zostanie technika malarska wykorzystująca spontaniczny gest bezpośredniego rozlewania farby na płótno. W wydobyciu niczym nieskrępowanych ruchów pomoże dzieciom trampolina. Cała zabawa polega na tworzeniu dzieła za pomocą praw fizyki oraz na wymyślnych skokach. Jedyne ograniczenie stanowi membrana skoczni. Do dzieła!

„Ekstremalna cisza”
warsztaty z Michałem Bałdygą / wiek uczestników 11-15 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej
W ramach Ekstremalnego Placu Zabaw Michał Bałdyga zapozna młodzież z technikami filmowymi i działaniami performatywnymi. Pomoże uczestnikom zrozumieć różnice i podobieństwa między działaniem na żywo i filmem. Temat warsztatu, ekstremalna cisza, wskazuje na dwie kontrastowe sytuacje. Artysta zamierza pracować z uczestnikami nad Miejscem i Przestrzenią oraz jej ograniczeniami, Obecnością i Nieobecnością, Obiektem, Gestem, Czasem i Procesem, oraz Punktem Krytycznym. Performance pozwoli na szukanie ekstremalnych sytuacji. Ważne jest, że uczestnicy pracować będą przy pomocy dwóch rzeczywistości: performance oraz film. Film z uwagi na odtwarzanie procesu jest kontrapunktem dla działania performatywnego. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z Michałem Bałdygą postarają się te dwie rzeczywistości połączyć. Końcowym efektem warsztatów będzie film oraz działanie uczestników.

„Zabawki na niecne sprawki”
Fundacja Droga Wolna /wiek uczestników 7-12 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej
Tu oddajemy głos organizatorom: „Warsztat przewrotny i w formie wolny. Polecamy uwadze odważnym rodzicom i kreatywnym dzieciom. Gwarantujemy ekstremalnie pozytywną atmosferę i kilka mocnych wrażeń. W trakcie spotkania przyjrzymy się katapulcie i kilku innym machinom. Weźmiemy udział w eksperymencie, unowocześnimy, zbudujemy i ozdobimy. Zmądrzejemy. Każdy po swojemu!”

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty i działania twórcze obowiązują zapisy: lassztuki@gmail.com

Wczytuję mapę...

Komentarze