Spotkajmy się Pod Platanami

Szczecin to miasto ciekawych inicjatyw i wspaniałych ludzi – czas na XIII Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami. W tym roku mamy świetną wiadomość. Pośród ponad setki stoisk, znajdzie się jedno, którego czytelnicy Szczecinfo.pl nie mogą pominąć. Tak tak, redakcja Szczecinfo wraz ze swoimi gośćmi pojawi się podczas tego radosnego święta Organizacji Pozarządowych. Do tego konkursy, występy i gwarancja świetnej zabawy na Jasnych Błoniach już w najbliższą niedzielę.

jasne_blonia_Krzysztof-Pedrys
25 maja 2014 11:00 - 18:00

Zanim przejdziemy do naszego stoiska, warto bliżej przyjrzeć się samemu wydarzeniu. „Pod Platanami” to impreza, która na stałe zagościła w kalendarzu szczecińskich imprez. Wystarczy spojrzeć na program by się przekonać jak wiele czeka, na przybyłych gości. atrakcji i zabawy. Wystarczy zerknąć na listę organizacji, które zaprezentują swoją działalność, by zrozumieć jak wiele dzieje się w naszym mieście.

I to dzięki nim. Organizacjom Pozarządowym.
Do kogo kierowana jest ta impreza? Oddajmy głos organizatorom:

„Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI odbędzie się w naszym mieście już po raz trzynasty. Wydarzenie to jest świętem szczecińskiego trzeciego sektora, organizowanym przez NGO-sy dla wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta. To także platforma dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami naszego miasta – zarówno tymi, którzy działania trzeciego sektora śledzą na bieżąco, jak i tymi, którzy nie bardzo wiedzą, na czym polega nasza praca.”

Co zatem dziać się będzie na naszym stoisku?

Chcemy pokazać, że Szczecin to ciekawe miasto i jeszcze ciekawsi ludzie. Zaprosiliśmy specjalnie dla was gości, którzy udowodnią prawdziwość tej tezy. Oto godzinowy rozkład jazdy:

g. 11-12 Zamek Książąt Pomorskich

Barbara Igielska – od kilku lat piastuje stanowisko dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ale z samą instytucją jest związana już ponad 20 lat. Może właśnie dlatego tak bliska jest jej historia Zamku i jego mieszkańców. Praca to jej pasja, co widać i słychać w każdej rozmowie. Warto spojrzeć na Zamek jej oczami i dowiedzieć się jakie zmiany spotkają nas po remoncie na „książęcych salonach”.

Tomasz Wieczorek -  kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich. Znawca każdego, nawet najmniej widocznego, zakątka pięknej rezydencji książęcej. Zna odpowiedź chyba na wszystkie pytania związane z jej historią. Uwaga! Jego pasja jest zaraźliwa. Po rozmowie z tym przewodnikiem zapragniecie poznawać więcej i więcej. O historii Zamku, Gryfitów i Szczecina. Warto wziąć ze sobą kajecik na notatki.


g. 12-13 Berserkers Team Szczecin i Szczecin Rozdaje

Robert Siedziako - jeden z założycieli Berserkers Team Szczecin i współorganizator Areny Berserkerów. Sam walczy i trenuje. Na zawodach twardy przeciwnik, a  na co dzień sympatyczny facet, który godzinami może opowiadać o swojej pasji. Szykujcie się na to, że po rozmowie z nim MMA nie będzie miało przed wami żadnych tajemnic.

Dorota Mickiewicz – kobieta która dzięki inicjatywie Szczecin Rozdaje udowodniła, że mieszkamy w mieście ludzi o wielkim sercu. Jednak tego było jej mało. Postanowiła więc dowieść także i tego, że  Szczecin to miasto ludzi z wyobraźnią i pokładami twórczego zapału, organizując Cekinadę. Cieszący się  niesłabnąca popularnością kiermasz Hand Made i SWAP to właśnie jej dzieło.

Laureatka plebiscytu „Bohater po Sąsiedzku”, nominowana do nagrody Szczecinianka Roku 2013.


g. 13-14 Zakochani w Szczecinie - pasjonaci na tropie szczecińskich tajemnic

Grzegorz Bera – miłośnik Szczecina i regionu. Jego wprawne oko wypatrzy ciekawe kadry do zdjęć, które podziwiać można w unikalnych albumach Zakochanych w Szczecinie – grupy pozytywnych ludzi, których łączy miłość do miasta i pasja odkrywania jego tajemnic.

Z grupą Zakochanych Grzegorz niejedno już zwiedził i zobaczył,a jeszcze sporo wojaży przed nim. Na pewno zainteresuje Was opowieściami o przebytych ścieżkach z Zakochanymi w Szczecinie.


g. 14-15 Michał Rembas

Michał Rembas - to człowiek, którego nie sposób opisać pokrótce. Na pewno oryginał. Nauczyciel historii, pisarz, dziennikarz, człowiek encyklopedia jeśli chodzi o historię naszego miasta i okolic. Spostrzegawczość to jego drugie imię – dlatego umie jak nikt inny zaskakiwać słuchaczy i czytelników. Na swoim koncie ma nie tylko wiele ciekawych artykułów, ale także książek, które rozchodzą się z prędkością światła.

Miejcie się na baczności - rozmowa z nim grozi zagubieniem w czasie. Krótka pogawędka może zamienić się w kilkugodzinną debatę.


g. 15-16 Iwona Gacparska

Iwona Gapcarska – dziennikarka i aktorka doskonale znana szczecińskim widzom, po prostu kobieta wulkan. Jej mąż odszedł za wcześnie, ale dzięki niej znany w Polsce satyryk, karykaturzysta, po prostu mistrz kreski i ciętej recenzji otaczającej nas rzeczywistości, zauważony został również w mieście. Niewątpliwy ambasador Szczecina, kochał to miasto i ludzi. Tych bardzo lubił… rysować. Jego dorobek może zaskoczyć nie jednego słuchacza, tak samo jak historia Iwony Gacparskiej.


g. 16-17 Fundacja Balet

Maria Andrzejewska  - prezes Fundacji Balet. Kobieta dla której rzeczy niemożliwe po prostu nie istnieją. Energią i miłością do baletu zaraża nie tylko mieszkańców Szczecina. To jej zawdzięczamy coroczne szczecińskie święto baletu. Złote Pointy – festiwal którego jest organizatorką - to konkurs o randze międzynarodowej. Oswaja z baletem nawet tych opornych. Jednym słowem: to koło zamachowe „baletowego życia” w Szczecinie.

Jej zasługi nie uszły uwadze mieszkańców  miasta,  którzy nominowali ją do tytułu Szczecinianki roku 2013.


g. 17-18 Kino Pionier 1907

Jerzy Miśkiewicz – prezes kina Pionier, pasjonat kinematografii i dobrego filmu. Jego zapał i miłość do Pioniera przyczyniły się do tego, że mamy kinematograficzną perełkę, sławną na całym świecie.

Niewielu szczecinian wie, że w naszym mieście jest coś co znalazło się w księdze rekordów Guinnessa. Tak. Pan Jerzy jest prezesem najstarszego kina świata, który nieprzerwanie działa od ponad stu lat. I co ważne, cały czas stara się dowiedzieć o tym miejscu jak najwięcej, choć już teraz jego wiedza na temat Kina Pionier 1907 jest imponująca. Jeśli ty także masz słabość do kin studyjnych z tradycją, powinieneś przyjśc i porozmawiać z nim o pięknej historii Pioniera.


 

Warto tutaj dodać, że przez cały dzień będziecie mogli wziąć udział w specjalnej loterii fantowej. Losowanie przeprowadzimy już o godzinie 17. Dlaczego warto wziąć w niej udział? Bo do wygrania będą m.in. książki, bilety, niespodzianki, a nawet wycieczka… – cała masa fantów związanych ze Szczecinem.

Gdzie nas znajdziecie? (kliknij aby powiększyć)

A co znajdziecie poza naszym stoiskiem?

W niedzielę Jasne Błonia zamienią się w kolorowe miasteczko, które zostanie podzielone na specjalne strefy:

 

 • Rondo Historii, czyli miejsce prezentacji i inscenizacji grup rekonstrukcyjnych
 • Zaułek Artystów, czyli galerię na świeżym powietrzu, a w niej wystawy malarstwa, rzeźby i rękodzieła;
 • Plac Uśmiechów, a w nim atrakcje dla najmłodszych;
 • Gościniec Smaków, czyli miejsce, w którym będzie można skosztować smaki regionalnych produktów;
 • Zakątek Zdrowia i Urody, czyli miejsce, w którym organizacje pozarządowe będą promować zdrowy tryb życia;
 • Szpaler Życzliwości, czyli miejsce, w którym udzielone będą porady;
 • Park Aktywnych, a w nim wziąć udział w warsztatach, grach i zawodach sportowych;
 • Skwer Zaufania, a w nim wziąć udział w prezentacjach związanych z bezpieczeństwem i pierwszą pomocą;
 • Bulwar Marzeń, czyli miejsce, w którym każdy odwiedzający będzie mógł wyrazić swoje oczekiwania i marzenia w stosunku do szczecińskich organizacji pozarządowych
 • Aleję Mediów, czyli miejsce prezentacji szczecińskich gazet, rozgłośni radiowych i telewizyjnych, mediów elektronicznych; (tu szukajcie redakcji szczecinfo.pl)
 • Aleję Biznesu, czyli miejsce, w którym będzie można zapoznać się z ofertą szczecińskich przedsiębiorców adresowaną do NGO-sów.
 • Szczegóły zaplanowanych wydarzeń znajdują się na stronie internetowej www.platany.org.
Wczytuję mapę...

Komentarze