Dołącz do Szczecinfo

szczecinformuj

A więc chciałbyś pisać o tym, co się dzieje w twoim mieście… komentować, relacjonować, recenzować, filmować lub robić zdjęcia? Zapraszamy więc do szczecinformowania. Zanim jednak skorzystasz z formularza kontaktowego, przeczytaj podstawowe faq dla potencjalnych autorów – może rozwiać kilka twoich wątpliwości.

 

Czy to jest serwis komercyjny?

Nie. Szczecinfo to blog – lokalny szczeciński blog z aspiracjami na bycie blogiem dobrze poinformowanym, rzetelnym, czytelnym i dobrze pisanym. Nadal jednak – niekomercyjny blog o tym, co w mieście ciekawe i warte zauważenia. Pomysł dla tych, którzy swoje miasto znają, lubią i chcą o nim pisać.

Na jaki temat mogę pisać?

Absolutnie każdy związany z życiem miasta. Treści podzielone są na kilka podstawowych kategorii: Aktualności, Kultura, Inwestycje, Ekonomia, Historia, Zdjęcia i Filmy. Na pewno jednak nie wyczerpują one całości tematów, które można poruszać pisząc o życiu miasta (lub dokumentując je w postaci nagrań czy zdjęć). Brakuje tu na przykład kategorii sportowej, z tej prostej przyczyny że się my, jednoosobowa do pewnego momentu redakcja Szczecinfo, zwyczajnie na sporcie nie znamy. Możesz więc poruszyć dowolny szczeciński temat, który uważasz za warty wzięcia na warsztat.

Poszukujemy: osób piszących o aktualnościach i wydarzeniach (na podstawie informacji z mediów lub samodzielnie zebranych materiałów), relacjonujących je, robiących zdjęcia, kręcących filmy, piszących o historii miasta i regionu, zainteresowanych sportem w wydaniu lokalnym, korektorów tekstów, autorów komentarzy do bieżących wydarzeń, osób czujących się na siłach recenzować wydarzenia kulturalne.
I kogoś, kto od czasu do czasu zrobi dobrą kawę…

Gdzie jest haczyk?

Musisz to robić dobrze.  Dobrze, uczciwie i z minimalną choćby dozą zaangażowania. Zaangażowanie rozumie się samo przez się – co się natomiast tyczy dobrze i uczciwe; od tego są właśnie wskazówki redakcyjne.

Ogólne wskazówki redakcyjne

 1. Oddzielaj informacje od opinii.
  W ramach bloga możesz ciut więcej, niż profesjonalny dziennikarz (to czyni blogi pełnokrwistymi), ale jeśli chcesz pozostać uczciwym wobec czytelnika – tylko ciut. Unikaj więc ocen i komentarzy wtedy, kiedy informujesz. Jeśli chcesz napisać komentarz, nie krępuj się – zachowaj jednak umiar i podstawowe standardy wypowiedzi.
 2. Weryfikuj źródła.
  Jeśli korzystasz z informacji zaczerpniętych z innych mediów, staraj się nie poprzestawać na jednym źródle informacji – zazwyczaj o tym samym wydarzeniu informują różne tytuły, warto więc porównywać informacje, które chce się przekazać czytelnikowi.
 3. Podawaj źródła.
  Zawsze, kiedy podawane przez ciebie informacje nie zostały zgromadzone samodzielnie.
 4. Zachowaj czytelną strukturę.
  Podziel tekst na tytuł (przyciągający uwagę, ale nie wprowadzający w błąd), lid (streszczający sedno tekstu) i – w przypadku dłuższych tekstów – śródtytuły.
 5. Szanuj Matkę Polszczyznę.
  Ona cię kocha. Nie bądź okrutny. Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień – pisząca te słowa nieprofesjonalna jednoosobowa redakcja daleka jest w tej kwestii od ideału. Ale się stara. Postaraj się więc i ty – przeczytaj swój tekst, zanim go wyślesz. Jeszcze raz. I jeszcze jeden. I  znowu, jeśli trzeba.
 6. Jeśli do treści załączasz media – wyszukuj tych, które oznaczone są licencją CC do zmian i użytku komercyjnego, z zaznaczeniem autorstwa.
 7. Cytuj, nie kopiuj.
  Opisy, opinie i komentarze zaznaczaj wyraźnie jako cytaty, jeśli ich nie parafrazujesz, a przytaczasz w dosłownym brzmieniu.
 8. Postaraj się zgłębić temat.
  Jeśli wiesz, że wokół jakiegoś zagadnienia wyrażane są sprzeczne opinie lub oceny, postaraj się je naświetlić. Jeśli nie wiesz – sprawdź.
 9. Zapoznaj czytelnika z tematem.
  Nie każdy mieszkaniec Szczecina śledzi na bieżąco historie batalii o miejski budżet czy postępów w danej inwestycji. Poruszając temat który jest ciągiem dalszym szerszego zagadnienia, staraj się skrótowo wprowadzić czytelnika w temat i wyjaśnić, o czym właściwie piszesz i do czego nawiązujesz.
 10. Krytykuj, nie marudź.
  Mieszkańcy Szczecina zajęliby medalowe miejsca na każdej olimpiadzie marudzenia. Ale na pewno to wiesz, w końcu też tu mieszkasz. Oczywiście tu także nie brakuje powodów do krytyki, ale jeśli chcesz się jej podjąć w komentarzu – staraj się to robić rzeczowo nawet, jeśli twój komentarz przyjmuje luźną formę. Innymi słowy: nie staraj się być nadmiernie kreatywny w wymyślaniu powodów do narzekania – ta konkurencja jest już świetnie obstawiona. Ale…
 11. Masz prawo być krytyczny. Bądź krytyczny.

Tych kilka podstawowych wskazówek nie uczyni z ciebie mistrza internetu pisanego, ale na pewno pozwoli ci tworzyć rzeczy przyzwoite.  Ćwiczenie czyni mistrza.


No dobrze, już wszystko wiem – co dalej?

Teraz zastanów się nad tematem, który chcesz poruszyć i pisz (rób zdjęcia, kręć filmy). A potem skorzystaj z poniższego formularza kontaktowego i daj nam znać, że chcesz wspólnie tworzyć tę stronę.

Jak współpracujemy?

Zdalnie. Po wysłaniu pierwszego tekstu drogą mailową, jeśli zdecydujesz się na w miarę stałe zasilanie serwisu swoimi treściami – dostaniesz konto edytorskie i odtąd będziesz mógł samodzielnie wstawiać treści, które po zredagowaniu zostaną opublikowane. Nie musisz nawiązywać z nami stałej współpracy – możesz po prostu podzielić się jedną treścią, którą trzymasz w szufladzie.


Imię i nazwisko

Adres email

KIlka słów o sobie


przepisz kod z obrazka: captcha