Znamy już Szczeciniankę Roku 2013

Tytuł Szczecinianki Roku przyznany został Marii Trojanowicz-Kasprzak – nauczycielce i autorce bloga o czytaniu globalnym. Pani Maria wybrana została z grona 21 wyjątkowych kobiet zgłoszonych do plebiscytu organizowanego przez Stowarzyszenie Kobiety dla Szczecina i Regionu.

fot. czytanieglobalne.edu.pl maria trojanowicz-kasprzak czytanieglobalne_edu_pl

Celem konkursu Szczecinianka Roku jest wyłonienie zwykłych-niezwykłych, wspaniałych aktywnych kobiet ze stolicy województwa zachodniopomorskiego. To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ już sama nominacja jest podziękowaniem za aktywność od środowiska, w którym działa kandydatka do tytułu. To sami mieszkańcy Szczecina wskazali te Panie, które wychodzą poza zwykłe ramy codzienności.

- Wzmocnienie pozycji kobiet i docenienie ich pracy w ramach Plebiscytu „Szczecinianka Roku” to zadanie, którego podejmujemy się po raz czwarty. To specyficzna forma uznania dla pań, które działają na rzecz społeczności i wzmacniają rozwój Szczecina. – mówi Anna Kornacka, Prezeska Stowarzyszenia.

Laureatką tegorocznej edycji plebiscytu została  pani Maria Trojanowicz-Kasprzak – autorka bloga www.czytanieglobalne.edu.pl, od ponad 20 lat propagujące metodę tzw. globalnego czytania, czyli metody pozwalającej nauczenie dzieci czytania zanim poznają one litery. Dziecko uczy się rozpoznawać całe wyrazy, nie wnikając w ich strukturę.

Pani Maria z wykształcenia jest filologiem polskim, która poświęciła swoje zawodowe życie pedagogice przedszkolnej. Po przejściu na emeryturę nie zaprzestała pracy z dziećmi, a zaczęła także pisać dla nich książki edukacyjne. Publikuje także artykuły na tematy związane z edukacją najmłodszych i niezmiennie zachęca rodziców do zabawy w czytanie już od najmłodszych lat – właśnie metodą czytania globalnego.
W 1996 roku otrzymała tytuł Nauczyciela Roku „Za szczególnie wyróżniającą umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych nauczyciel-dziecko, za tworzenie właściwego klimatu i atmosfery w grupie dzieci, za wdrażanie innowacyjnych metod i programów oraz nowoczesnych technik czytania”. Publikowała także w czasopismach „Życie Szkoły” i „Wychowanie w Przedszkolu”.

Mieszkańcy Szczecina zgłaszali swoje kandydatki do tytułu „Szczecinianka Roku 2013” do dnia 19 maja br. Spośród nich w SMS-owym głosowaniu czytelnicy Kuriera Szczecińskiego wybrali swoją laureatkę – Marię Andrzejewską, Prezeskę Fundacji „Balet”, wspierającą i promującą młodych muzyków i tancerzy (warto podkreślić, że Pani Maria będzie gościem szczecinfo.pl podczas XIII Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych Pod Platanami już w najbliższą niedzielę).

Równolegle trwały prace Kapituły Konkursu nad wyłonieniem dziesięciu pań nominowanych do tytułu „Szczecinianka Roku 2013”. Warto dodać, że w kapitule zasiadła również jedna z nas – redaktorek Szczecinfo.pl.

Laureatkę uhonorowali w imieniu Stowarzyszenia oraz Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Jarosław Rzepa, w imieniu Partnera Banku Pekao S.A. Agnieszka Szynkiewicz, Dyrektorka ds. Klientów Biznesowych, a także Ewa Cieślik, Starsza Dyrektor Sprzedaży Mary Kay Cosmetics.

Komentarze