Noc Muzeów w Szczecinie – przygotujcie się na natłok atrakcji

To nie żart. Noc Muzeów w Szczecinie to już w tej chwili ogromna impreza. W tę noc budzą się do życia nie tylko muzea. Wystarczy spojrzeć na wydarzenia towarzyszące Nocy Muzeów. Koncerty, zwiedzanie, ba nawet podróż w czasie – a to wszystko już jutro. Gotowi? No to zapnijcie pasy, bo program tegorocznej Nocy Muzeów z pewnością was zadziwi…

fot. M.Brzeziński muzeum_narodowe_muzeum_sztuki_wspolczesnej_mariusz_brzezinski
Prev1 z 8Next

Przygotujcie się na dłuższy elaborat. Sami przekonacie się jak wiele dzieje się w Szczecinie podczas Nocy Muzeów. Warto dodać, że impreza ta w Szczecinie odbywa się już po raz 9. z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem i sympatią mieszkańców.

Podczas ósmej nocy z Muzeum Narodowym w szczecinie współpracowało 45 podmiotów, udostępniono 27 przestrzeni wystawienniczych, gmachy Muzeum Narodowego odwiedziły ponad 22 tysiące gości, w tym rekordową frekwencją cieszyła się oferta w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, w którym pojawiło się 15 660 osób. Całkowita frekwencja to blisko 45 tysięcy osób.

Tegoroczna – dziewiąta edycja – łączy ponad 46 podmiotów, a udostępnionych zostanie aż 35 przestrzeni. Zwiedzanie, wystawy, wymiana książek, pokazy, prezentacje, gdy miejskie… a zresztą – sami zobaczcie.

Gotowi na program? Zaczynamy.

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3, 16.00–24.00

Wystawy:

- „Sounds of Silence / Dźwięki ciszy” Robert Clinch
- „Taniec! Pokaz dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”
- „Królewskie karety Jana III Sobieskiego” (wejście limitowane)
- „Przeszłość Przyszłości. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich” (wejście limitowane)
- „Od ziarna do chleba. Dawne narzędzia kultury agrarnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”
- „Stocznia i port szczeciński”
- „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”
- „Mennictwo zachodniopomorskie od XII do XIX wieku” (wejście limitowane)
- „W afrykańskiej wiosce”
- „Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”

Ponadto:

- Pierwsza prezentacja w Szczecinie drewnianego dysku z wyspy Wolin z X wieku, interpretowanego jako kompas słoneczny (własność Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk) – zapowiedź wystawy „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”

- Plakat wykonany w technice akwareli, przedstawiający statek wycieczkowy „Schlesien” należący do szczecińskiego armatora Stettiner Dampfer-Compagnie. Zarówno plakat, jak i rama powstały w okresie międzywojennym na zamówienie armatora i jest rzadkością na rynku muzealiów marynistycznych. Zakup sfinansowany ze środków zbiórki publicznej prowadzonej podczas 8. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie

- Zwiastun filmowy projektu „Focus+Indonesia” Fundacji Upside Art, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Jatiwangi Art Factory

- Multimedialny pokaz twórczości Alfreda Meistra (1888–1914), malarza, rysownika, projektanta sztuki użytkowej, pierwszego szczecińskiego ekspresjonisty (pokaz ciągły)

 

Dodatkowe atrakcje według rozkładu godzinowego:
16.00–23.00 Panorama miasta z wysokości ponad 50 metrów (wejście limitowane)

16.00–24.00 Nocny kiermasz książek – ceny promocyjne (kluboksięgarnia FiKa)

Nocny kiermasz szczecińskich gadżetów (nachStettin.com)

Wieża widokowa Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie

17.00 Polsko-Niemiecki Chór „Horyzont” oraz Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 35 w Szczecinie pod dyrekcją Pawła Kornicza (wykonawcy: Michał Komorek – baryton, Nina Salamon – mezzosopran)

17.00, 19.00, 21.00 Prelekcja dr Ewy Gwiazdowskiej poświęcona życiu i twórczości Alfreda Meistra (15 minut, sala świetlikowa)

18.30–23.00 „Astronomiczna Eureka” (wejście limitowane)
Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha zaprasza na multimedialne wycieczki w głębiny kosmosu, w trakcie których zostaną zaprezentowane najpiękniejsze gwiazdozbiory, galaktyki i mgławice. Na wystawie będzie można dowiedzieć się więcej na temat pogody kosmicznej i jej wpływu na kulę ziemską, a także zobaczyć globus o średnicy 2,5 metra!

23.00 Koncert April String Quartet (wykonawcy: Joanna Wójtowicz – skrzypce, Karolina Sawrymowicz – skrzypce, Aleksandra Bazan – altówka, Agnieszka Borkowska – wiolonczela), partie solo skrzypiec wykona koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra – Filip Lipski


Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
Ratusz Staromiejski na Podzamczu ul. Księcia Mściwoja II 8, 15.30–23.00

Wystawy:

„Dzieje Szczecina” – historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności:
– „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”
– „Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich, przemiany w mieście do końca XIX wieku”
– „Szczecin jakiego już nie ma”
– „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”

Godzinowy rozkład jazdy:

15.30–16.00 Koncert absolwentów, wykładowców i studentów Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki (wejście limitowane).

Wykonawcy: Mateusz Sawicki – saksofon, Cyprian Szawracki – saksofon, Wojciech Jaśkiewicz – akordeon, Maciej Kałka – kontrabas, Ewa Ruszała – fortepian, Katarzyna Smoleń – fortepian

16.00–23.00 Ekspozycja obrazu Ludwiga Augusta Mosta „Oczekująca” (zakup finansowany ze zbiórki publicznej prowadzonej podczas 7. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie oraz ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego)

20.00–22.30 Stoisko Bractwa Maltańskiego ze Szczecina – co pół godziny odbywać się będą rekonstrukcje walk w wykonaniu XIII-wiecznych rycerzy z zakonu joannitów oraz pokaz tańców średniowiecznych i renesansowych zaprezentowany przez mieszczan szczecińskich z XV wieku

23.00 Koncert kwartetu smyczkowego Vigoroso (wejście limitowane). Wykonawcy: Ewa Pukos – I skrzypce, Olga Rozmus – II skrzypce, Izabela Joniec – altówka, Maja Nizińska – wiolonczela


Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie
Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, ul. Staromłyńska 27, 16.00–24.00

Wystawy:

- „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”
- „Rzemiosło artystyczne XVIII wieku”
- „Sztuka na Pomorzu XIII–XVII wieku”
- „Stare srebra”
- „Ceramika i szkło od XVI do XX wieku”

Godzinowy rozkład jazdy:

16.00–24.00 Projekt Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie „Genealogia” inspirowany „Drzewem genealogicznym książąt pomorskich” Corneliusa Krommeny’ego z 1598 roku, który znajduje się na wystawie „Złoty wiek Pomorza”. Studenci spróbują odpowiedzieć na pytania, co znaczą dla nas – mieszkańców Szczecina, Słowian XXI wieku – pamiątki po Gryfitach?

Jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazane na wystawie eksponaty? Opiekun merytoryczny projektu dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. AS tak mówi o swoich oczekiwaniach względem tego projektu: „Oczekujemy prac będących współczesnym artystycznym komentarzem – pastiszem, interpretacją, reakcją, ripostą, echem.

Liczymy na prace inteligentne, przewrotne lub mówiące wprost, acz ciekawie. Nie chcemy rzeczy oczywistych, wolimy oczy rzeczywiste”.

17.30–20.00 Stoisko Bractwa Maltańskiego ze Szczecina – co pół godziny odbywać się będą rekonstrukcje walk w wykonaniu XIII-wiecznych rycerzy z zakonu joannitów oraz pokaz tańców średniowiecznych i renesansowych zaprezentowany przez mieszczan szczecińskich z XV wieku

Prev1 z 8Next

Komentarze